TAJEMNÝ HRAD HOUSKA
HRAD HOUSKA A OKOLÍ
Vítejte na hradě Houska
Tajemný, magický, prokletý či pekelný hrad se nachází uprostřed Dubské pahorkatiny nedaleko obce Blatce 10km od Dubé.Všechny tyto přívlastky má hrad jménem Houska, který byl zpřístupněn široké veřejnosti teprve roku 1999. Přestože nepatří mezi největší či nejkrásnější hrady, nepyšní se obrovským parkem nebo nejstarší kaplí, stal se oblíbeným cílem mnoha výletníků a dobrodruhů.
Co tak zvláštního může Houska nabídnout?Odpověď je prostá..má v sobě něco,co jiné hrady nemají,při prohlídce a výkladu pana kastelána,máte pocit,že skrývá něco tajemného,něco co dodneška nebylo objasněno.
V okolí Housky je k vidění nádherná příroda, která láká k
projížďkám na kole či k pěším procházkám. Nedaleko můžete navštívit mnoho
zajímavých hradů a zámků. Za všechny jmenuji třeba Bezděz, Kokořín ,Zkamenělý zámek…
Po cestě k hradu máme možnost se občerstvit v restauraci "POD HOUSKOU"
Založení hradu
Na místě dnešního hradu stávala v 9. století jen dřevěná konstrukce. Teprve o mnoho desetiletí později byla přebudována v kamenné hradiště. To věnoval vévoda Pšovanů svému synovi, který se jmenoval Housek. Právě zde je původ jména této památky.
V letech 1270 – 1280 Přemysl Otakar II. rozhodl, že zde
založí nedobytný hrad, který bude chránit okolní panství před nepřátelskými
nájezdy. Ve stejných letech jako Houska vznikl i nedaleký Bezděz.
Kdo Housku vlastnil?
Za celou existenci vystřídal hrad mnoho majitelů, to mu ve
výsledné podobě moc neprospělo. Každý ho vlastnil jen chvíli a tak se
nedostávalo času ani peněz na opravy a rekonstrukce. Mezi významné majitele
Housky patřili například páni z Dubé, Jan ze Smiřic, Valdštejnové, Veronika ze
Sulzu, rod Kouniců a dokonce i princezna Hohenlohe a hraběnka Andrássy.
Zlomové 20. století
Do roku 1939 byl hrad využíván jako letní sídlo prezidentem Škodových závodů panem Josefem Šimonkem. Během války sloužil, asi jako většina hradů, německé armádě. Roku 1950 sem byl umístěn archiv Státní knihovny Klementina, který zde sídlil bezmála 40 let. Poté byla Houska předána Instavu Praha a o pár let později byla vrácena v restituci původním majitelům panu Ing. Jaromíru Šimonkovi a paní MUDr. Blance Horové. Právě díky nim byl hrad opraven a roku 1999 otevřen široké veřejnosti.
Prohlídkový okruh
Při prohlídce shlédneme jen několik místností, protože hrad byl velmi zanedbán, postupně se opravují veškeré interiéry,velká návštěvnost poskytuje hradu finance ze vstupného na obnovení původního vzhledu všech místností. V době, kdy měl a neměl hrad majitele, docházelo k jeho devastaci, často se tu zastavovali i moderní hledači pokladů.
Skála a nádvoří
Hned první zvláštností je vstupní nádvoří, na kterém můžete spatřit skálu, která prostupuje celým hradem.
Po zakoupení vstupenek se dostanete na první nádvoří, které má vynikající akustiku.
Díky ní se hrad stal centrem mnoha koncertů a kulturních
akcí.
Brána do pekel
Hradní kaple se nachází v severním křídle a zabírá přízemí i
první patro. Celou místnost osvětlují čtyři velká a dvě malá okna, kaple je
nápadně podobná kapli na Bezdězu. Není to náhoda, oba hrady se totiž stavěli
současně.
Kromě pekelné brány jsou v kapli k vidění nástěnné malby zobrazují klasické biblické výjevy z let okolo 1330, dnes jsou již vybledlé. Stěny zdobí dvě vyobrazení archanděla Michaela, jemuž byla kaple zřejmě zasvěcena. Na první malbě je vyobrazen s váhami a mečem u posledního soudu a na druhém zápasí s drakem.
Lovecký sál a Zelená komnata
Po zhlédnutí záhadné kaple se dostanete do prvního patra.
Zde se nacházely obytné místnosti - lovecký sál s velkým krbem a masivním
dřevěným schodiště a takzvaná Zelená komnata.
V Loveckém sále opět můžete spatřit již zmiňovanou skálu. Také se zde nachází mnoho
dančích trofejí. Jednou z nich je dokonce druhá nejlepší světě.
Zelená komnata - její stěny zdobí náboženské a lovecké
fresky ze 16. století. Také jsou zde zobrazeny různé hrady, mezi nimi je samozřejmě
i Houska ještě s věží. Věž byla zbourána proto, aby hrad ztratil svou
nedobytnost a nestal se tak opěrným bodem pro nepřítele.
Dále jsou zde k vidění např : nově zrekonstruovaná jídelna,
rytířský a taneční sál,kde se pořádají plesy nebo svatební hostiny.
Na konci prohlídky nás kastelán odkáže na návštěvu do pekla,sám tam nikdy s návštěvníky nechodí,není prý,cituji:"blázen,pokud tam chcete jít,pouze na vlastní nebezpečí,nezaručuji,že se vrátíte,proto nechte klíče od aut a kreditky u vchodu do pekla...."
Kdo má čisté svědomí,vstupte i tam,rozhodně to stojí za to...nikdo ale nebyl doma,čerti měli nějakou práci na Islandu.Luciferův trůn je impozantní,vlastně celé pekelné doupě.
K hradu a jeho okolí se váže mnoho pověstí. Nejoblíbenější je ta o pekle, jehož vchod prý střeží strašlivý černý mnich bez obličeje.
POVĚSTI:
O odsouzenci
V prostorách hradu byla průrva do pekla. Obyvatelé hradu chtěli vědět, jak takové peklo vypadá. Jednoho dne se rozhodli, že to zjistí a nabídli odsouzenému na smrt milost, pokud se do pekla vydá a řekne co tam viděl. Trestanec souhlasil, což neměl dělat. Spustili ho do průrvy a po několika minutách uslyšeli zoufalý křik. Okamžitě ho vytáhli a nemohli uvěřit vlastním očím. Odsouzenec byl šedivý a zestárl o mnoho desítek let. O peklu, ani o tom co viděl, nechtěl mluvit a za pár dní zemřel šílenstvím. Lidé se báli a tak se pokusili díru zasypat. To se jim ovšem nepovedlo, na jejím místě postavili kapli, která rojení čertů měla zabránit.
Ďáblův kámen
Pod hradem, nedaleko myslivny, leží ďáblův kámen. Dostal název podle čerta, který tudy nesl do pekla jednoho lakomého a zlého sedláka. Ten byl prý tak těžký, že se čert unavil a rozhodl se zde odpočinout. Když se z místa zvedl, zůstala po něm na kameni památka v podobě otisku kopyta a řetězu. Od té doby se tomuto místu neřekne jinak než „U ďáblova kamene“.
Nedostatek vody
Na hradě a v jeho okolí je nedostatek vody, který je prý
způsoben tím, že čert, který se usadil v hradní studni, zahradil všechny
prameny v okolí. Co je na čertovi ve studni pravdy, to nikdo neví, ale to, že
je zde o vodu nouze, je známý fakt.
-studna ve které nikdy nebyla voda
ZÁHADY:
Kaple:
Hradní kaple stojí přímo uprostřed hradu, zatímco hospodářské budovy jsou umístěny mimo areál.Proč tomu tak je?Možná,že je zde ukryto něco, co se nesmí dostat ven. Po celá staletí se na téměř bezvýznamný hrad, který ležel mimo všechny obchodní stezky, sjížděli významní čeští páni.
Fotografování:
Další záhada se vztahuje k fotografování. Fotky z Housky prý
nikdy dobře nevyjdou. Buď fotografovaná osoba nehledí do aparátu, nebo se
snímek nezdaří vůbec.Můžete to vyzkoušet na hradě sami, třeba se vám snímek
vydaří.
Tajná místnost:
Při rekonstrukcích probíhajících v přízemí objektu byla objevena zasypaná místnost s oknem ve skále. V plánech není zanesena a ani pisatelé knih se o ni nezmiňují. Nikdo tedy neví, k čemu sloužila a kdy vznikla.
Máchův stroj času:
Jednu noc Mácha na hradě přenocoval a přihodila se mu velice zvláštní věc, kterou později popsal v dopise svému příteli Eduardovi,který je přístupný v knihovnách a je součástí knih o Housce. O půlnoci se mu zjevila dívka jménem Dído a ukázala mu kouzelnou krabičku s pohyblivými obrázky (zřejmě kamera). Mácha se zeptal co zobrazují a ona odpověděla, že Housku v roce 2006. Básník spatřil davy lidí proudící na hrad, které vozily příšery se svítícíma očima. Zřejmě měl na mysli návštěvníky přijíždějící autobusy a auty.
OKOLÍ HOUSKY
Pokud máte ještě po prohlídce hradu na malou vycházku po okolí,tak hned za branou je cesta na vyhlídku do údolí.Na cestě potkáme sochu sv.Ludmily.
Pověst o Ludmile:
V blízkosti hradu je i svatyně Sv. Ludmily, která zde ještě za dob svého „pohanského“ založení prováděla své rituály a zasvěcení.
Samotná "vyhlídka" na ŘÍP je úžasné místo
na relaxaci,fotografování,pohledů do krajiny,plná zajímavých stromů,pařezů a kamených schodů,člověk by tu mohl trávit hodiny a věřte,že je tu na co koukat.
Když půjdete po zámecké cestě,která vede lesem kolem hradu,vyjdete v obci Tubož.(cca 3km). Leží mlýn,nazývaný "PALÁC",který je zajímavý tím,že má náhon vytesaný ve skále.Ten lze vidět ze silnice.
Místní potok Pšovka zde protéká skalním tunelem.
U mlýna je ve skále několik sklepů a mísností vytesaných do
skály
Přeji všem šťastnou cestu a ať se vám na HOUSCE a v okolí líbí...snad se všichni ve zdraví vrátíte.....
Fotografie z výletu:
www.mynarka.rajce.net/HRAD HOUSKA